Open Class Winners

Gift Certificates & Special Ribbons

      Washington County Fair

       Tuesday, August 9, 2016

   Department and Division                                          Exhibitor Name                          Total Premiums Class and Class Description

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards, Top Project Per Age Group············· 9 records

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Dakota Hughes                          0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Eli Woods                                    0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Ellie Jane Woods                       0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Hannah Scott                             0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Mallory Klucken                        0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Nathaniel Mink                         0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Noah Uebelhoer                        0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Payton Hoffman                        0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Autumn Dunn                            0210 – Top 10 Gold Projects, Four County Art Guild

 

05 Food – 055 Food Awards ············· 3 records

05 Food – 055 Food Awards                                       Beth Gladhart                            05HON – Honorable Mention, Ribbon

05 Food – 055 Food Awards (Wilton Gift Cert)      heidi pearson                            05CAKEA – Best Decorated Cake, Adult

05 Food – 055 Food Awards (Wilton Gift Cert)      Mja Towner                               05CAKEJ – Best Decorated Cake, Youth

 

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special Awards, ··········· 10 records

06 Food Preservation – $25 Gift Certificate                           Linda Roundtree       06BOSA – Best of Show, Adult

Ball Kerr Canning Awards, Gift Certificates

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Ken Bartoschek        06AV2 – Ball/Kerr Adult Vegetable, 2nd Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Joyce Cook                06AV1 – Ball/Kerr Adult Vegetable, 1st Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Kirstin Slyter            06JF1 – Ball/Kerr Junior Fruit, 1st Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Laurel Smith             06AF2 – Ball/Kerr Adult Fruit, 2nd Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Mardean Chandler  06AP1 – Ball/Kerr Adult Pickle, 1st Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Melanie Eastlick      06AF1 – Ball/Kerr Adult Fruit, 1st Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Shirley Eastlick        06AS1 – Ball/Kerr Adult Soft Spread, 1st Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Wendy Martel          06AS2 – Ball/Kerr Adult Soft Spread, 2nd Place

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special          Amber Matlocki       06AP2 – Ball/Kerr Adult Pickle, 2nd Place

 

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards, Ribbons············· 2 records

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards              Don Hauxwell            $0.01 07BIG – Largest or Tallest

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards              Kirstin Slyter             $0.01 07DRESS – Best Dressed Produce

 

08 Photography – 086 Photography Special Awards ············· 2 records

08 Photography – 086 Photography Special Awards (Gift Certificate)              Bill Huck             08COLOR – Special Color Photo

08 Photography – 086 Photography Special Awards (Gift Certificate)              Emily Drake       08B&W – Special Black & White

 

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework Special Award ············· 2 records

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework $25 Gift Certificate      Norma Rose       09THEMEA – Best Theme Quilt, Adult

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework $25 Gift Certificate      Judy Scott           09BOSQ – Best of Show, Adult Quilt

 

Special Cash Premiums

   Washington County Fair

    Tuesday, August 9, 2016

   Department and Division                          Exhibitor Name                                            Total Premiums Class and Class Description

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special ············· 5 records

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special                 Cari Hodge Papen                                 $25.00 01BOSE – Best of Show, Experienced

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special                 Kaye York                                                $100.00 01JERRY – Jerry’s Pick for Outstanding Project

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special                 Linda Drake                                            $25.00 01BOSA – Best of Show, Amateur

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special                 Ron Stanford                                          $35.00 01BOSP – Best of Show, Professional Sponsored: Four County

01 Art, Fine – 015 Fine Art Special                 Anna Owsiak                                          $10.00 01THEME – Best Theme, Adult

$195.00

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards ············· 3 records

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Brock Johnson                            $10.00 02CREATIVE – Most Creative

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Mja Towner                                 $25.00 02BOS – Best of Show, Youth Art

02 Art, Youth – 020 Youth Art Special Awards      Reata Atnip                                 $10.00 02THEME – Best Theme, Youth

$45.00

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards ············· 6 records

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Jack Coburn                             $100.00 03MASTER – Master Craftmanship Award

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Valery Kindall                          $50.00 03BOSY – Best of Show, Youth

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Payton Hoffman                      $50.00 03WOODY – Best of Show Woodworking, Youth

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Elaina Hoffman                       $10.00 03THEMY – Theme Contest Winner, Youth

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Bill Betts                                    $10.00 03THEMEA – Theme Contest Winner, Adult

03 Arts-Crafts-Hobbies – 036 CH Special Awards   Sandy Michael                          $25.00 03BOSA – Best of Show, Adult

$245.00

04 Flowers – 045 Flowers Special  Awards ············· 4 records

04 Flowers – 045 Flowers Special  Awards         Katelyn Papineau                           $10.00 04THEMEA – Best Theme,  Adult

04 Flowers – 045 Flowers Special  Awards         Kirstin Slyter                                   $10.00 04THEMEY – Best Theme, Youth

04 Flowers – 045 Flowers Special  Awards         Kirstin Slyter                                   $25.00 04BOSY – Best of Show, Youth

04 Flowers – 045 Flowers Special  Awards         Tonya Holmes                                 $25.00 04BOSA – Best of Show, Adult

$70.00

05 Food – 055 Food Awards ············· 8 records

05 Food – 055 Food Awards                       Maryanne Wilkerson                                $25.00 05BOSA – Best of Show, Adult (Other than Bread Exhibit)

05 Food – 055 Food Awards                       Adele Coon                                                 $10.00 05COOKIE – Best Cookie Box

05 Food – 055 Food Awards                       Adele Coon                                                 $25.00 05HERT – Best Heritage Recipe

05 Food – 055 Food Awards                       Christina Dunn                                         $25.00 05BREADA – Best of Show, Bread, Adult

05 Food – 055 Food Awards                       Elaina Hoffman                                        $10.00 05BREADY – Best of Show, Bread, Youth

05 Food – 055 Food Awards                       Sharon Edwards                                       $10.00 05THEMEA – Theme Winner, Adult

05 Food – 055 Food Awards                       Katy Temple                                              $10.00 05THEMEY – Theme Winner, Youth

05 Food – 055 Food Awards                       Hannah Scott                                            $10.00 05BOSY – Best of Show, Youth (Other than Bread Exhibit)

$125.00

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special Awards ············· 4 records

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special        Christine Strain       $25.00         06HER – Heritage Recipe Award

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special        Jeff Roundtree         $25.00         06PICK – Best Pickled item

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special        Payton Hoffman      $10.00   06BOSY – Best of Show, Youth

06 Food Preservation – 065 Food Preservation Special        Strain Chris              $25.00         06HER – Heritage Recipe Award

$85.00

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards ············· 3 records

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards      Briggs Papineau                   $10.00 07BOSY – Best of Show, Youth

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards   Christine Strain                    $25.00 07NAT – Nature’s Wonder

07 Horticulture – 075 Horticulture Special Awards   Suzi Scott                               $25.00 07BOSA – Best of Show, Adult

$60.00

08 Photography – 086 Photography Special Awards ············· 8 records

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Angie Bumgarner            $20.00         08LIFE – Life Style of Washington County

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Linda Drake                     $20.00         08LIFE – Life Style of Washington County

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Kaycee Franklin              $10.00   08BOSY – Best of Show, Youth

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Katelyn Papineau            $20.00         08LIFE – Life Style of Washington County

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Isabelle Fyffe                    $25.00   08BOSA – Best of Show, Adult

08 Photography – 086 Photography Special Awards      Elaina Hoffman               $10.00   08THEMEY – Theme Contest, Youth

08 Photography – 086 Photography Special Awards       Angie Bumgarner           $10.00   08THEMEA – Theme Contest, Adult

08 Photography – 086 Photography Special Awards       Hannah Scott                  $10.00   08VIDEO – Video

$125.00

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework Special Award ············· 6 records

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Nola Woods               $25.00   09BOSS – Best of Show, Sewing

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Anne Dunn                $25.00   09BOSN – Best of Show, Needlework

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Bailey Miller              $25.00   09BOSY – Best of Show, Youth

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Emily Drake               $25.00         09HERT – Best of Show, Heritage Art

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Katrina Williams       $25.00   09NEEDLE – Best Theme Needlework

09 Sewing and Needlework – 095 Sewing & Needlework     Mollie Price                $10.00   09THEMEY – Best Theme Quilt, Youth

$135.00

$1,085.00